Výpověď ze strany zaměstnavatele
Zákoník práce v ČR (§ 52) uvádí přesně stanovené důvody, na základě, kterých může zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď. Tyto důvody jsou rozděleny do několika kategorií:
1. Organizační důvody
• Zrušení zaměstnavatele nebo jeho části – pokud zaměstnavatel končí svou činnost nebo ruší část podniku, ve které zaměstnanec pracuje.
Příklad 1: Zrušení zaměstnavatele nebo jeho části: Firma se zabývá výrobou nábytku, ale rozhodne se ukončit provoz jedné ze svých dílen kvůli nízké poptávce. Zaměstnanci, kteří pracují v této dílně, obdrží výpověď, protože pro ně firma nemá jiné odpovídající pozice.
• Přemístění zaměstnavatele nebo jeho části – pokud se zaměstnavatel stěhuje na jiné místo, kde zaměstnanec nemůže (nebo nechce) vykonávat práci.
Příklad 2: Přemístění zaměstnavatele nebo jeho části: Společnost se stěhuje z Brna do Ostravy. Zaměstnanec, který má pracovní smlouvu na pozici vyžadující přítomnost na místě, není ochoten nebo schopen se do Ostravy přestěhovat. Zaměstnavatel mu proto dá výpověď.
• Nadbytečnost zaměstnance – když se zaměstnanec stane nadbytečným v důsledku organizačních změn (např. změna v uspořádání práce, automatizace procesů apod.).
Příklad 3: Nadbytečnost zaměstnance: Společnost zavede nový softwarový systém, který automatizuje část práce účetního oddělení. Výsledkem je, že jeden z účetních je označen za nadbytečného a dostane výpověď.
V těchto případech má zaměstnanec nárok na odstupné, které se řídí dobou trvání pracovního poměru.
2. Zdravotní důvody
• Zdravotní nezpůsobilost vykonávat práci – pokud zaměstnanec nemůže nadále vykonávat svou práci ze zdravotních důvodů (např. po pracovním úrazu nebo nemoci z povolání). Toto musí být potvrzeno lékařským posudkem.
Příklad 4: Zdravotní nezpůsobilost vykonávat práci: Řidič autobusu prodělá těžkou nemoc, po které mu lékařský posudek zakáže další řízení z důvodu ohrožení jeho zdraví a bezpečnosti cestujících. Zaměstnavatel mu na základě tohoto posudku dá výpověď.
Příklad 5: Pracovní úraz nebo nemoc z povolání: Dělník ve stavební firmě utrpí vážné zranění ruky při práci s těžkou technikou. Lékař potvrdí, že již není schopen tuto práci vykonávat. Firma mu udělí výpověď a poskytne nárokované odstupné.
V případě, že zdravotní důvody vznikly v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, má zaměstnanec nárok na odstupné ve výši dvanácti průměrných měsíčních výdělků.
3. Porušení pracovní kázně nebo neplnění povinností
• Neuspokojivé pracovní výsledky – pokud zaměstnanec dlouhodobě nedosahuje očekávaných pracovních výsledků. Zaměstnavatel však musí předem zaměstnance na tuto skutečnost upozornit a dát mu přiměřenou lhůtu na zlepšení.
Příklad 6: Neuspokojivé pracovní výsledky: Zaměstnanec v zákaznickém servisu opakovaně neřeší požadavky klientů včas, což vede ke stížnostem. Zaměstnavatel ho na problém upozorní a stanoví lhůtu na zlepšení. Po uplynutí lhůty nedojde k nápravě, a zaměstnanec dostane výpověď.
• Porušení povinností – pokud zaměstnanec závažně nebo opakovaně poruší pracovní povinnosti. Zákoník práce rozlišuje mezi „méně závažným porušením“ (opakované porušení povinností) a „závažným porušením“ (např. krádež, alkohol na pracovišti apod.
Příklad 7: Závažné porušení povinností: Zaměstnanec ve skladu je přistižen, jak si bez povolení odnáší zboží domů (krádež). Zaměstnavatel mu okamžitě udělí výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně.
Příklad 8: Opakované porušení méně závažných povinností: Zaměstnanec v administrativě opakovaně přichází pozdě do práce a ignoruje pokyny nadřízeného. Přestože byl písemně upozorněn na možnost výpovědi, jeho chování se nezměnilo, a zaměstnavatel mu dá výpověď.
V případě méně závažného porušení musí zaměstnavatel zaměstnance nejprve písemně upozornit na možnost výpovědi a vymezit konkrétní nedostatky, které by měl zlepšit.
4. Jiný specifický důvod
• Ztráta předpokladů či požadavků pro výkon práce – pokud zaměstnanec přestane splňovat podmínky nebo předpoklady nutné pro výkon své práce (např. ztráta profesního oprávnění, řidičského průkazu u řidiče apod.).
Příklad 9: Ztráta předpokladů či požadavků pro výkon práce: Zaměstnanec pracuje jako řidič nákladního vozidla, ale kvůli závažnému dopravnímu přestupku mu je odebrán řidičský průkaz. Jelikož bez něj nemůže vykonávat svou práci, zaměstnavatel mu udělí výpověď.
Příklad 10: Ztráta profesního oprávnění: Učitel ztratí oprávnění k výkonu pedagogické činnosti z důvodu odebrání příslušné licence. Škola mu udělí výpověď, protože již nesplňuje kvalifikační požadavky.
Každý výpovědní důvod musí být vždy řádně písemně odůvodněn a doložen, jinak by zaměstnanec mohl výpověď napadnout u soudu.